Nabídka ×
Kategorie: Aktuálně z Vysočiny - pozvánky na akce, ohlednutí a další informace

Středověká kratochvíle - po stopách Karla IV.

Středověká kratochvíle - po stopách Karla IV.Zveme vás na „Středověkou kratochvíli aneb po stopách Karla IV. z Chotěboře přes Klokočov na Modletín“. Nejen Praha a ostatní tradiční „Karlova“ místa mají co nabídnout, jak dokládá jediný živý svědek přítomnosti Karla IV. ve zdejším regionu Klokočovská lípa. V roce 1350 Karel IV. zařadil hrad Lichnici do korunního majetku, které nebudou zastavovány, stejný osud měla i Chotěboř, která se díky tomu rychle rozvíjela. V tomto roce také Karel IV. věnoval Chotěboři znak a v následujícím roce právo vybudovat hradby. Chotěboř se stala věnným městem českých královen. Karel IV. na hradu Lichnice pobýval v roce 1370. Můžeme předpokládat, že k cestě na hrad využil část Liběcké stezky.

Když Karla IV. během návštěvy hradu sužoval bolestivý záchvat dny, byl zpraven o existenci zázračného pramene vyvěrajícím v hustém lese u dnešního Modletína. Vydal se k němu se zastávkou k odpočinku u lípy v Klokočově. Tento strom byl již tehdy mohutným a přečníval ostatní stromy v hvozdu. Lípa, dnes nazývaná Klokočovská, Královská, Karlova či Císařská lípa, roste dodnes.

Pojďme se setkat u Klokočovské lípy, a prožít odpoledne v přítomnosti Karla IV., jeho manželky Alžběty Pomořanské, královské družiny i lidu všelikého.

Karel IV. přibyde k tisícileté Klokočovské lípě se svoji družinou, v neděli 29. 5. v 13.00 hodin, aby u ní krátce spočinul.  Poté se vydá krajem, polní cestou směrem do Modletína. K padesáti členné družině se mohou přidat i lidé v kostýmech, jako členové družiny, nebo bez kostýmů (za družinou a jako přihlížející). Družina v čele s Karlem IV. slavnostně dorazí do Modletína do prostoru sdružení Benediktusu. Tam začne od 15.00 hodin samotný program. Po úvodních ceremoniích bude Karlovi IV. nabídnuto občerstvení a hudební osvěžení. Následně bude pokračovat divadelní, hudební produkce a šermířské atrakce, soutěže a hry pro děti.

Jak se dostat na místo konání:

Pěší turisté – informace v chotěbořském infocentru.

Autem máte dvě možnosti, první je dojet do Klokočova a zúčastnít se cesty s družinou cca 4 km do Modletína. V 17.00 hodin pojede autobus s řidiči aut do Klokočova.

Druhou možností je přijet do Modletína, zaparkovat a jít naproti družině směrem k Rušinovu, odbočit doprava na Vratkov a asi po 250 m počkat na královskou družinu a připojit se za družinu.

Autobusem, je nutné si zakoupit zpáteční jízdenku v hodnotě 50 Kč v informačním centru! Bez jízdenky vás autobus neodveze!

Občerstvení: V Klokočově budou otevřeny obě hospody. V Modletíně bude zajištěno občerstvení a pivo Chotěboř v areálu Benediktusu.

V případě nepřízně počasí jsou zajištěny velkoplošné stany.

Srdečně zvou:

Knihovna Ignáta Herrmanna a Informační centrum Chotěboř

CEKUS Chotěboř

spolu s partnery akce.

Pozvánku na tuto akci redakci zaslal personál IC Chotěboř. Děkujeme. :) Plakáty v tomto článku byly publikovány s vědomím a souhlasem pořadatele akce.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.