Nabídka ×
Kategorie: IT, web a komunikace

Diskuze o elektronické evidenci tržeb

Diskuze o elektronické evidenci tržebVčera 3. března 2015 probíhala v Top Hotelu Praha celodenní diskuze na téma zavedení elektronické evidence tržeb. Během celého dne zaznívaly kladné i záporné ohlasy. Rád bych i já přidal svůj názor na věc z pohledu běžného občana. Jsem zastáncem využívání moderních technologií a odstranění zbytečného papírování.

Na druhou stranu je však třeba mít na paměti i inovace, které se moc nepovedly a v konečném důsledku jen přidělaly starosti. Například S-karty. Do vývoje tohoto systému se investovalo obrovské množství peněz a nakonec byl zrušen. Zkusme si popsat modelovou situaci. Pozvete si řemeslníka. Jeho otázka ještě před placením většinou je, zda chcete napsat doklad. Pokud odpovíte ne, služba je levnější, neboť se taková práce nikde neeviduje a peníze jdou podnikateli přímo do kapsy. A v takovém případě pak stát přichází o DPH. Pro zadání do systému musí být vystavena účtenka. Když se ale podnikatel se zákazníkem domluví, že mu účtenka vystavena nebude, transakci do systému nezadá a tudíž to situaci řešit nebude.

Naopak to bude koncové zákazníky nutit věc řešit jinak. Například se domluví s kamarádem, který mu s danou prácí pomůže a peníze dostane bokem. Úředníky a další zainteresované osoby proto prosím, aby se zaměřili hlavně na "velké ryby" a malé poctivé podnikatele nechali v klidu. Pakliže se tedy stát rozhodne elektronickou evidenci tržeb spustit a používat, apeluji na její vývojáře, aby dbali na správné a bezproblémové fungování aplikace a také apeluji na stát, aby tento systém podnikatelům nepřidával, ale naopak usnadnil práci.

Rád bych věřil tomu, že po zavedení systému elektronické evidence tržeb bude každý zákazník tak poctivý, aby vždy vyžadoval účtenku a to i za cenu, že to bude mít dražší než bez ní. Pakliže to bude naopak, celý systém pak ztrácí smysl.

Zdroj použitého obrázku

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.