Nabídka ×
Kategorie: Politika

Senát schválil přímou volbu prezidenta

Senát schválil přímou volbu prezidentaSenát dnes schválil přímou volbu prezidenta. Příštího prezidenta České republiky si tak občané poprvé v historii zvolí sami. Podle politologů má však přímá volba spíše více rizik, nežli výhod. Samotná volba by měla probíhat dvoukolově. Pro zvolení hned v prvním kole musí kandidát získat nadpoloviční většinu hlasů. Pokud se tak nestane, do druhého kola pak postupují dva kandidáti s největším počtem hlasů a z nich poté vzejde vítěz.

Samotný kandidát bude moci být navrhován peticí podepsanou alespoň 50 000 plnoletých občanů, nebo minimálně dvaceti poslanci či deseti senátory. Kandidáti by měli být vyhlášeni nejpozději 90 dní před zahájením volby.

Další informace o přímé volbě prezidenta naleznete také v rozhovoru pro Českou televizi s místopřecedou Senátu České republiky Petrem Pithartem zde.

Doplněno 22. února 2012

Dnes byl schválen prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta. Jsem velice rád, že se příští prezident bude volit v přímé volbě, protože vítězný kandidát získá podporu velké části obyvatel, což by ho mělo pozitivně podpořit v jeho práci. Na druhou stranu si ale myslím, že by prezident měl dostat větší pravomoce, aby dokázal výrazně ovlivnit a prosadit potřeby svých voličů, spoluobčanů a státu.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.